Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka METODA DOBREGO STARTU - 3 filmy na DVD
Filmy są częścią serii bazującej na Metodzie Dobrego Startu (MDS), opracowanej z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym, młodszym szkolnym oraz z myślą o starszych dzieciach, których rozwój psychoruchowy przebiega wolniej lub nieharmonijnie. Metoda ta wszechstronnie oddziałuje na rozwój dziecka: wspiera rozwój psychoruchowy, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, u których istnieje ryzyko dysleksji, dzieci o opóźnionym rozwoju psychomotorycznym, niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie.
Film 1: Założenia i struktura zajęć - przedstawia założenia Metody Dobrego Startu, cele, jakim ta metoda służy, strukturę zajęć, modyfikacje i programy do realizacji. Film prezentuje zajęcia w grupie 6-latków w szkole masowej, podczas których opracowuje się literę, oraz zajęcia w przedszkolu integracyjnym w grupie 5-, 6-latków, gdzie opracowany jest znak literopodobny.
Film 2: Zajęcia w grupach wiekowych - zawiera przykłady zajęć w grupach 3-, 4-, 5- i 6-latków. Systematyczny udział w zajęciach prowadzonych Metodą Dobrego Startu wpływa na osiągnięcie gotowości szkolnej. Umożliwia dostrzeżenie dzieci ryzyka dysleksji i w odpowiednim czasie udzielenie im skutecznej pomocy. Zapobiega to niepowodzeniom szkolnym lub istotnie je zmniejsza. Metoda Dobrego Startu może być wspaniałą i kształcącą zabawą, wymaga jednakże dostosowania do poziomu rozwoju dziecka.
Film 3: Specjalne potrzeby edukacyjne - przedstawia zastosowanie Metody Dobrego Startu w pracy z dziećmi z różnymi formami niepełnosprawności. Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi odnoszą wiele korzyści z udziału w zajęciach prowadzonych Metodą Dobrego Startu pod warunkiem, że są one dostosowane do ich indywidualnych możliwości. W filmie możemy oglądać zajęcia prowadzone w przedszkolu integracyjnym, gdzie m.in. znajdują się dzieci z wadami wzroku, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie oraz w przedszkolu dla dzieci niedosłyszących.