Wojenka O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia

EAN:

9788326836688

Autor:

Magdalena Grzebałkowska

Wydawnictwo:

Agora

Data premiery:

2021-05-19

Rok wydania:

2021

Oprawa:

twarda

Format:

240x165 mm

Strony:

416

Cena sugerowana brutto:

49.99zł

Stawka vat:

5%

Bestseller

Wojna? Nikt nam tutaj szyj nie sprawdza i nie każe mówić pacierza na dobranoc. Do szkoły chodzić nie trzeba i nikt nie pilnuje, kiedy kładziemy się spać. Podoba mi się tutaj.
Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów narodu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna?
By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę dziś ponad osiemdziesięcioletnią której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.


Magdalena Grzebałkowska
Beksińscy. Portret podwójny

Magdalena Grzebałkowska

1945 wojna i pokój

Magdalena Grzebałkowska

Beksińscy. Portret podwójny.

Magdalena Grzebałkowska

Komeda. Osobiste życie jazzu

Magdalena Grzebałkowska

1945. Wojna i pokój

Magdalena Grzebałkowska