Strefa marek
Nowoczesny e-proces karny

EAN:

9788383566313

Wydawnictwo:

Rok wydania:

2024

Oprawa:

twarda

Strony:

276

Kod dostawcy:

0A021900

Cena sugerowana brutto:

249.00zł

Stawka vat:

5%

Bez prawa zwrotu

Nowoczesny e-proces karny. Między teraźniejszością a przyszłością to publikacja, która łączy współczesny proces karny z rozwiązaniami, które z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem wejdą w życie w przyszłości. Nowoczesny proces karny jest procesem, w którym na szeroką skalę wykorzystywane są narzędzia cyfrowe. Wymaga on od pracowników i funkcjonariuszy organów przyjęcia odpowiedniej postawy w związku ze zmieniającą się rzeczywistością.

Monografia jest rezultatem grantu naukowego uzyskanego w ramach programu strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim. Celem publikacji jest przedstawienie złożonych zjawisk zachodzących w świecie nowych technologii oraz wskazanie możliwych sposobów wykorzystania powstających narzędzi w procesie karnym, wraz z rozważeniem ich pływu na realizację zasad i celów postępowania.

W publikacji omówiono następujące zagadnienia:

standardy konstytucyjne wobec cyfryzacji procesu karnego;

zasada cyfryzacji procesu jako zasada procesowa;

problematyka dowodu elektronicznego oraz dopuszczalności dowodów elektronicznych;

zmiany konieczne do wprowadzenia w związku z postępującą cyfryzacją procesu;

e-protokoły, e-doręczenia oraz e-formularze;

wykorzystanie biometrii behawioralnej na potrzeby procesu karnego;

prowadzenie akt postępowania karnego;

wykorzystanie sztucznej inteligencji w postępowaniu przygotowawczym i sądowym.

Publikacja jest opracowaniem wyjątkowym nie tylko ze względu na interesującą tematykę i nowatorskość, ale również przez swój interdyscyplinarny charakter. Autorzy, bazując na rozwiązaniach dogmatycznych, ujęli omawiane zagadnienia w sposób praktyczny, pokazując nowe, często kontrowersyjne perspektywy i następstwa opisywanych zjawisk.

Monografia jest skierowana zarówno do osób zajmujących się dogmatyką prawa karnego, jak i do praktyków (adwokatów, radców prawnych, sędziów i prokuratorów). Będzie cennym punktem wyjścia dla rozważań osób zainteresowanych cyfryzacją i jej wpływem na postępowanie karne.