EAN:
9788382107708
Autor:
Wydawnictwo:
Data premiery:
2024-10-23
Rok wydania:
2024
Oprawa:
twarda
Format:
160x225 mm
Strony:
424
Cena sugerowana brutto:
59.99zł
Stawka vat:
5%
Wciągające śledztwo, które pokazuje, jak niespokojny region Chin z pomocą globalnych gigantów technologicznych stał się poligonem doświadczalnym dla iście orwellowskiego eksperymentu społecznego i świadkiem narodzin wzorowego państwa policyjnego.
Ujgurscy mieszkańcy Sinciangu - odcięci od prawdy, poddawani ciągłej inwigilacji i otoczeni przez opresyjne siły policyjne - stali się przeklętymi, uciśnionymi wyrzutkami. Społeczne zaufanie jest systematycznie niszczone. Przyjaciele zdradzają się nawzajem, szefowie donoszą na podwładnych, dzieci zwracają się przeciw rodzicom. Witajcie w doskonałym państwie policyjnym.
W oparciu o przerażające wspomnienia młodej kobiety próbującej wyrwać się z kleszczy technologicznej dystopii, własne dziennikarskie śledztwo i relacje świadków Geoffrey Cain odsłania przed czytelnikami potęgę wszechwidzących technogigantów i mrożący krew w żyłach wpływ, jaki mogą wywrzeć na przyszłość nas wszystkich.
Mieszanka policyjnej opresyjności, urzędniczej nadgorliwości, psychologicznych nacisków podlana coraz bardziej zaawansowanymi technologiami w wykonaniu chińskiej dyktatury miejscami jest tak niedorzeczna, że aż karykaturalna. Tyle, że to wszystko prawda. I to prawda, która sprawiła, że autor pisze: "Sinciang znalazł się w stanie lockdownu, tyle że wirusem był tu nie covid, a obsesyjna kontrola ze strony państwa".
Sylwia Czubkowska
***
Wstrząsająca wyprawa w głąb chińskiego systemu inwigilacji [] Niepokojąca, dalekowzroczna przestroga przed niekontrolowanym wzrostem technologii i władzy państwowej.
Kirkus, (wyróżniona recenzja)
Doskonałe państwo policyjne powinno zaczynać się od ostrzeżenia: zakres chińskiej inwigilacji jest głębszy, szerszy, bardziej przewrotny i przerażający, niż potraficie sobie wyobrazić. Geoffrey Cain ze szczegółami opisuje, jak Chiny wykorzystały pomoc międzynarodową, globalne korporacje, bezwstydną cenzurę i układy z autorytarnymi reżimami do stworzenia wiecznie rosnącego w siłę państwa policyjnego. Autor nie traci przy tym z oczu zwykłych ludzi schwytanych w sidła systemu. W pamięć szczególnie zapada młoda kobieta imieniem Maysem, której losy dobitnie uświadamiają nam ludzki koszt zachodzących w Kraju Środka przemian. Doskonałe państwo policyjne to arcydzieło.
Elizabeth Becker, autorka książki When the War Was Over
W tym niepokojąco aktualnym reportażu Geoffrey Cain pokazuje, jak Chiny wykorzystują sztuczną inteligencję i totalitarne represje, aby przemienić swoją najdalszą zachodnią prowincję w piekło. Po lekturze Doskonałego państwa policyjnego nie sposób spoglądać na chińskich przywódców inaczej niż z odrazą i lękiem.
Blaine Harden, autor książki Urodzony w obozie nr 14
Przyszłość nadeszła i jest bardziej przerażająca, niż mógł sobie wyobrazić nawet George Orwell. W tej ważnej książce Cain tłumaczy, jak Komunistyczna Partia Chin wykorzystała technologie XXI wieku - rozpoznawanie twarzy, testy genetyczne i sztuczną inteligencję - do uwięzienia milionów obywateli w koszmarnej dystopii.
Barbara Demick, autorka książki Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej