EAN:
9788383564982
Autor:
Wydawnictwo:
Rok wydania:
2024
Oprawa:
broszurowa
Format:
238x165 mm
Strony:
144
Cena sugerowana brutto:
179.00zł
Stawka vat:
5%
Książka to praktyczny przewodnik dla osób odpowiedzialnych za prowadzenie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz tych, które kontrolują ich udzielanie. Zawiera przede wszystkim omówienie bardzo istotnego i rozbudowanego art. 17 ustawy z 17.12.2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 104), oraz powiązanych z nim licznych przepisów ustawy z 11.9.2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.). Ponadto w publikacji przedstawiono bogate orzecznictwo dotyczące naruszenia dyscypliny finansów publicznych w zamówieniach publicznych, a także przykłady obrazujące omawiane zagadnienia. Dzięki temu książka stanowi niezbędne kompendium wiedzy, pomocne w prawidłowym przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, co pozwoli uniknąć naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest aktem prawnym, który dyscyplinuje pracowników zamawiających, będących jednostkami sektora finansów publicznych. Naruszenia niektórych przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, niezależnie od odpowiedzialności wobec wykonawców czy odpowiedzialności dyscyplinarnej wynikającej ze stosunku pracy, mogą również stanowić naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Relacja pomiędzy zasadami dyscypliny finansów publicznych oraz przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych jest niejasna, często nieoczywista nawet dla praktyków. Wiążą się z nią liczne wątpliwości, niejasności i odmienne interpretacje. Pojawiają się bowiem stale nowe orzeczenia ich dotyczące, zmieniają się poglądy instytucji kontrolnych, a interpretacje dominujące są kształtowane przez podmioty, które nie mają kontroli naruszenia dyscypliny finansów publicznych w swoich kompetencjach.
Autor książki analizuje naruszenia dyscypliny finansów publicznych, jakie mogą zaistnieć w związku z prowadzeniem postępowań i realizacją umów w sprawie zamówienia publicznego, oraz omawia i wyjaśnia szczegółowo również liczne kontrowersje i wątpliwości związane z często niespójnymi regulacjami ww. powiązanych funkcjonalnie aktów prawnych, takie jak:
Główne zalety publikacji: