Strefa marek
Gołąb zdębiał. Książka do śmiechu i wspominania

EAN:

9788323353409

Data premiery:

2024-05-10

Rok wydania:

2024

Oprawa:

twarda

Format:

214x156 mm

Strony:

120

Cena sugerowana brutto:

40.95zł

Stawka vat:

5%

Gołąb zdębiał. Książka do śmiechu i wspominania to zbiór żartobliwych tekstów najrozmaitszych typów: przeróbki znanych utworów (od średniowiecza po współczesność); parodie tekstów naukowych; wierszyki poświęcone katarowi (cały cykl), czekoladzie czy gołębiowi krakowskiemu; fragmenty prozatorskie i absurdalne scenki dramatyczne. Większość to utwory pisane w ostatnich dekadach na jubileusze krakowskich polonistów, literaturoznawców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorów: Henryka Markiewicza, Teresy Walas, Aleksandra Fiuta, Wojciecha Ligęzy i Ryszarda Nycza.

Z najwyższą przyjemnością przeczytałem "kabaretową książkę" o środowisku polonistyki UJ, stworzoną i opracowaną przez prof. Dorotę Korwin-Piotrowską.

Książka jest świetna i to z kilku powodów. Po pierwsze - cechuje ją humor błyskotliwy, inteligentny, subtelny, oparty na grze z literackimi konwencjami i, co nie najmniej ważne, życzliwy ludziom. Po drugie - imponuje rozległość pola aluzji i gry literackiej. Parodystyczne, pastiszowe i trawestacyjne praktyki Autorki sięgają z jednej strony () poezji średniowiecznej, z drugiej zaś - prozy Doroty Masłowskiej. () Są tu beztroskie, czysto ludyczne partie, ale są i takie wiersze dedykowane oraz jubileuszowe, które - wciąż pozostając tekstami żartobliwymi - łączą dowcip z namysłem krytycznym (). Chciałbym też podkreślić, że książka może być przydatna - choć oczywiście nie taki jest jej cel i walor główny - w dydaktyce akademickiej. () Lektura była dla mnie jako recenzenta wielką przyjemnością - nie wątpię, że będzie nią również dla czytelników.

Z recenzji dr. hab. Mateusza Antoniuka, prof. UJ

Dr hab. Dorota Korwin-Piotrowska, prof. UJ - absolwentka polonistyki UJ, literaturoznawczyni, od trzech dekad pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka wierszy serio i humorystycznych, a ostatnio też absurdalnych minidramatków, które wystawił Teatr Proscenium w Krakowie. Wydała dziewięć książek, w tym pięć monografii naukowych. Opublikowana w 2020 roku Eutoryka. Rzecz o dobrej (roz)mowie była jedną z pięciu książek nominowanych w 2022 roku do Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych.