EAN:
9788365350787
Rok wydania:
2023
Oprawa:
twarda
Format:
154x220 mm
Strony:
382
Cena sugerowana brutto:
75.60zł
Stawka vat:
5%
Marcin Mleczak doktor nauk historycznych, zajmuje się procesami modernizacji politycznej w XIX i XX wieku. Publikował w Arcanach, Pressjach i Nowej Fantastyce. Współautor wystaw Chronos wyzwolony: jak zmienia się czas, Tej drogi nigdy nie było: epos o Gilgameszu, Upiorny cesarz: H. P. Lovecraft. Mieszka w Krakowie i w Bieczu.
Apostołowie i technokraci przybliżają ten skomplikowany okres hiszpańskiej historii, skupiając się na otaczających Caudillo ludziach: skąd się wzięli, jak zareagowali na wybuch wojny domowej, jakie państwo zamierzali współtworzyć i wreszcie, jak wyobrażali sobie przyszłość po śmierci Franco. Praca nie unika kontrowersyjnych zagadnień, takich jak przemoc po obu stronach konfliktu z lat 1936-1939, relacje Hiszpanii z III Rzeszą czy wreszcie rola Juana Carlosa w transformacji ustrojowej. Jednocześnie oferuje szerokie tło porównawcze, zestawiając Nowe Państwo z Portugalią Salazara i Włochami Mussoliniego.
Ogromną zaletą rozprawy jest jej spokojny i wyważony język, tym bardziej godny pochwały, iż traktuje ona o kwestiach wywołujących do dziś (także w Polsce) spore emocje. Mimo krytycznego stosunku do Franco i negatywnej weryfikacji pewnych mitów (na przykład, iż dyktator od początku konsekwentnie wykluczał udział Hiszpanii w II wojnie światowej) Autor nie odmawia mu pewnych zasług, bezstronnie też i nieraz bardzo krytycznie ocenia jego przeciwników. (prof. Jakub Polit)