Strefa marek

Twoja przeglądarka może mieć problemy z bezpieczeństwem zakupów oraz prawidłowym wyświetlaniem platformy B2B Ateneum. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Twoja przeglądarka może mieć problemy z bezpieczeństwem zakupów oraz prawidłowym wyświetlaniem platformy B2B Ateneum. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Tańce

EAN:

9788372153203

Rok wydania:

2022

Oprawa:

broszurowa

Format:

150x214 mm

Cena sugerowana brutto:

48.59zł

Stawka vat:

5%

ABC - Tańce stanowi kolejną pozycję książkową z cyklu Biblioteczka Ucznia wydaną przez Wydawnictwo Muzyczne CONTRA.

Tańce potraktowane zostały w sposób wszechstronny i przedstawione w kolejności alfabetycznej. Obok cech charakterystycznych podana jest, w miarę możliwości, ich geneza oraz stylizacja.

Rozróżnia się dwa zasadnicze rodzaje tańców. Pierwszy typ stanowią tańce użytkowe służące do zabawy towarzyskiej, drugi to tańce stylizowane. Wykorzystanie przez kompozytora w utworze środków charakterystycznych dla stylu odmiennej epoki lub indywidualnych cech innego twórcy nazywa się stylizacją, np. żyjący w I poł. XX w. Sergiusz Prokofiew (1891-1953) stylizował swoją I Symfonię klasyczną w duchu klasycznego stylu Josepha Haydna (1732-1809), a Maurice Ravel (1875-1937) napisał utwór na skrzypce i orkiestrę Tzigane w charakterze muzyki cygańskiej.

Tańce zamieszczone w książce poprzedzone zostały szkicem historycznym. Obejmuje on okres od czasów muzyki ludów prymitywnych i krajów starożytnych, poprzez kulturę średniowiecza do muzyki oraz tańca współczesnego. Opisana jest również teatralna forma sceniczna, jaką jest widowisko baletowe.

W książce tej tańce pojawiają się w różnych epokach, dlatego przy nazwiskach kompozytorów którzy wprowadzili je do swojej twórczości, podane są daty ich życia. W nawiasie po tytule dzieła (utworów orkiestrowych lub scenicznych) znajduje się także data oznaczająca ich napisanie lub pierwsze wykonanie.

Książka ABC - Tańce przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców. Materiał opisujący każdy taniec podany został w sposób plastyczny i sądzę, że przyjemny w czytaniu. Ukazana stylizacja potraktowana jest w sposób źródłowy, dlatego zalecana jest do nauczania literatury muzycznej w szkołach muzycznych. Książka może znaleźć zastosowanie także w pracy pedagogicznej nauczycieli w podstawowych szkołach ogólnokształcących, gimnazjach i liceach.