Strefa marek
Wprowadzenie do poezji nabati

EAN:

9788380173248

Autor:

Wydawnictwo:

Rok wydania:

2020

Oprawa:

broszurowa

Format:

250x176 mm

Strony:

162

Cena sugerowana brutto:

25.20zł

Stawka vat:

5%

Zjednoczone Emiraty Arabskie mały, ale o wielkich możliwościach i potencjale, kraj leżący we wschodniej części Półwyspu Arabskiego jest obecnie popularna destynacja wśród Europejczyków, w tym Polaków. Niesamowity rozkwit gospodarczy, jaki dokonał sie w ostatnich latach w tym państwie, przekształcenie się małej niegdyś wioski rybackiej w światową metropolie (Dubajj) zwraca uwagę wielu. Państwo to oferuje wachlarz możliwości dla tych, którzy odrzuca ignorancje i zdecydują się na prawdziwe a nie tylko powierzchowne, proponowane często przez przewodniki turystyczne odkrycie natury jego mieszkańców. Najłatwiejsza i zdaniem Autorki najprzyjemniejsza do tego droga jest wykorzystanie kultury.
Od czasów beduińskich aż po dziś dzień poezja stanowi ważny jeśli nie najważniejszy filar kulturowy tego kręgu cywilizacyjnego. Czytanie oraz tworzenie poezji stanowi integralną część życia codziennego współczesnego Araba, będącą odbiciem dziedzictwa, wyznawanych wartości i wrażliwości na otaczające piękno, zawarte zarówno w otaczającym świecie jak i relacjach z drugim człowiekiem. Wybór Autorki padł na poezję naba z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt dużej popularności właśnie tego rodzaju poezji zarówno wśród starego, jak i młodego pokolenia. Kolejno istotnym jest to, że poezja naba narodziła się w Zatoce i jest kwintesencją tego regionu.
Na łamach książki Autorka stara się udowodnić, dlaczego omawiany aspekt kultury Zatoki, czyli poezja naba, jest istotny poznawczo dla dalszego rozwoju badań nad językiem i kulturą arabską. Książka prezentuje wybrane fragmenty utworów Muammada Ibn Rida l Maktma wiceprezydenta, premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich, władcy Dubajju, jego syna a następcy tronu Dubajju amdna Ibn Muammada l Maktma oraz amla Ibn uwayriba doradcy ds. Kultury rządu Dubajju. Książka podejmuje próbę wyjaśnienia wpływu uwarunkowań geograficznych, historycznych, religijnych i kulturowych na społeczeństwo emirackie. Społeczeństwa żyjącego w kraju z jednej strony rozwiniętym przemysłowo i technologicznie, ale z drugiej strony o silnych, konserwatywnych poglądach.