EAN:
9788367182058
Autor:
Wydawnictwo:
Rok wydania:
2023
Oprawa:
broszurowa
Format:
140x30 mm
Strony:
112
Kod dostawcy:
N8239
Cena sugerowana brutto:
37.95zł
Stawka vat:
8%
Czy ostatnia dekada była końcem Kościoła, jaki znamy?
Początek "dekady Franciszka" wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone'a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła.
Mimo że Steve Jobs pokazał światu swój wynalazek jeszcze w trakcie pontyfikatu Benedykta XVI, jego upowszechnienie nastąpiło podczas pontyfikatu papieża Franciszka. Ta rewolucja technologiczna, która się wydarzyła w okamgnieniu, spowodowała, że część naszego życia przeniosła się w świat cyfrowy: stworzyliśmy, jak powiedział Benedykt XVI, kolejny kontynent - cyfrowy - na którym musieli zaistnieć zarówno wierni, jak i Kościół; musiał zaistnieć także Watykan i papież ze swoim kontem na Instagramie i koniecznością zejścia z kościelnej ambony, by głosić Ewangelię w cyfrowym świecie, w którym walka o uwagę odbiorców jest znacznie trudniejsza niż wcześniej - z nieporozumieniami i globalną komunikacją, która wcale do prostych nie należy.
Wyzwania świata doczesnego, zwłaszcza związane z rozwojem technologii, są szczególne - współczesny boom naukowy próbuje ofiarować człowiekowi to, co dotychczas było nie do pomyślenia: zbawienie na ziemi. Wielu już tego kiedyś próbowało. Różnorakie ideologie totalitarne XX wieku, które w większości miały zabarwienie mesjanistyczne, próbowały przekonać ludzkość do tego, że możemy osiągnąć niebo na ziemi wyłącznie za sprawą pracy, techniki czy rywalizacji; ludzie "radzieccy" nawet latali w kosmos, by powiedzieć, że "Boga niet". Czy działania papieża Franciszka zdołają przeciwstawić się temu trendowi i skierować Kościół na nowe tory?
Warto starać się zrozumieć tytułową "dekadę Franciszka" bez klisz i stereotypów, analizując to, co się w Kościele ostatnio wydarzyło. Nie tylko z polskiej czy europejskiej perspektywy.