Strefa marek
Strefa niepamięci

EAN:

9788326842054

Wydawnictwo:

Data premiery:

2023-11-22

Rok wydania:

2023

Oprawa:

broszurowa

Format:

138x215 mm

Strony:

400

Cena sugerowana brutto:

54.99zł

Stawka vat:

5%

W lutym 2021 roku jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, Piotr Pytlakowski wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach "szkalu śmierci", gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich. Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało.

Bo zbrodni towarzyszył rabunek. Sprawcy wyrywali sobie z rąk co cenniejsze dobra. Przykrywali się pierzynami jeszcze ciepłymi po poprzednich właścicielach, wzuwali zdobyczne obuwie, stroili się w futra. Żydowskie połowy miasteczek, place, domy, sklepy i warsztaty nagle straciły właścicieli. Opuszczone posesje, przeważnie w centrach, przy głównych rynkach, atrakcyjnie zlokalizowane, szybko przejęli Polacy.

Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość?

Piotr Pytlakowski w swojej reporterskiej podróży nie szuka i nie udziela łatwych ani pocieszających odpowiedzi. Za to przywraca zbiorowej pamięci historie, które nigdy nie powinny zostać zapomniane.

Piotr Pytlakowski - autor i współautor ponad dwudziestu książek (m.in. "Republika MSW", "Czekając na kata", "Szkoła Szpiegów", "Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych", "Ich matki, nasi ojcowie"), wielu reportaży telewizyjnych, scenarzysta (serial dokumentalny "Alfabet mafii", serial fabularny "Odwróceni"). Laureat wielu nagród dziennikarskich, w tym nagrody "Polski Pulitzer" za 1999 rok w kategorii dziennikarstwo śledcze. Od 1997 roku dziennikarz tygodnika "Polityka".