Strefa marek
Znikająca Polska audiobook

EAN:

9788382028409

Wydawnictwo:

Data premiery:

2023-08-23

Rok wydania:

2023

Oprawa:

pudełko

Format:

126x141 mm

Cena sugerowana brutto:

34.90zł

Stawka vat:

5%

Znikająca Polska to historia transformacji opowiedziana z perspektywy miasta średniej wielkości. Włocławek to polskie Detroit, przemysłowy ośrodek, który wbija gwóźdź do własnej trumny. Zamiast wielkiej polityki mamy tu historie ludzi: od tych, którzy zbierali złom, po tych, którzy flirtowali z wkraczającym do kraju kapitalizmem. W tle: zrujnowane fabryki, rodząca się drobna przedsiębiorczość i brutalna reforma administracyjna. Miasto upada, ale pozostają w nim ludzie.

***

Liberałowie nie mogą dłużej lekceważyć takich książek, jak Znikająca Polska. To rzecz napisana na bólu straconych złudzeń. Empatyczny zapis przemijania ery transformacji i wyłaniania się politycznych tematów na przyszłość. W błyskotliwej opowieści Witwickiego historia Włocławka to nasza historia - historia III RP. Gorąco polecam - Jarosław Kuisz, Kultura Liberalna.

***

Włocławek to soczewka polskiej transformacji. Jedna z wielu ofiar niezrównoważonego rozwoju. Rozwoju, który dla ponad stu średnich polskich miast był w praktyce zwijaniem się. To nie jest opowieść o jednym mieście, ale o większej części Polski, której zwykle nie widać z perspektywy warszawskich studiów telewizyjnych. Witwicki je opuścił i opisał rodzinne miasto wyposażony we wzrok reportera i słuch literata. Transformacyjną historię Włocławka przeplata przejmującymi miejskimi opowieściami, których nie powstydziliby się Sokół czy Pablopavo gdyby nie byli z Warszawy! - Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego.

***

O tym, że Polska zapadła po roku 1989 na dziecięcą chorobę liberalizmu, wiemy już od pewnego czasu. Warto jednak przyjrzeć się pacjentowi uważniej. Bardziej punktowo. Piotr Witwicki pokazuje nam Włocławek. Z mieszanką wnikliwości i czułości przywraca miastu pamięć o minionym trzydziestoleciu. Życzę wszystkim miastom, by doczekały się tak pięknych społecznych biografii - Rafał Woś, publicysta Salon24, autor Zimnej trzydziestoletniej. Nieautoryzowanej biografii polskiego kapitalizmu .

***

Losy bohaterów książki rodzą w nas poczucie, że to ponure, zaniedbane i przygnębiające środowisko miejskie wpycha ludzi w problemy, nie daje im wyboru, prowadzi do porażki, a nawet śmierci. Rozkojarzeni instagramowym obrazkiem miejskości, przestaliśmy dostrzegać życie poza ośrodkami metropolii. Autor zdaje się mówić, że Warszawa nie jest Polską - Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, sekretarz Związku Miast Polskich.