Strefa marek
Bez granic

EAN:

9788366699632

Wydawnictwo:

Data premiery:

2022-08-30

Rok wydania:

2022

Oprawa:

twarda

Format:

142x215 mm

Strony:

240

Cena sugerowana brutto:

49.90zł

Stawka vat:

5%

Co roku przyroda zadziwia nas jednym ze swoich najbardziej niesamowitych spektakli: migracjami zwierząt. Te wędrówki, przekraczające wszelkie granice, mają wiele tajemnic, które warto poznać.

Naszą planetę przecinają szlaki miliardów podróżujących zwierząt. Maleńkie i ogromne, samotnie i w grupach, przemierzają dziesiątki tysięcy kilometrów lecąc, maszerując, płynąc. Stawiają czoła trudnościom i niebezpieczeństwom wędrówki, którą często przypłacają życiem. Migrują olbrzymie wieloryby i pełne gracji motyle, a także ptaki, lądowe i wodne ssaki, ryby, płazy, gady, wszelkiego rodzaju owady oraz inne bezkręgowce. W podróży tej wiele z nich doświadcza niezwykłych przemian. Niektórzy wędrowcy są punktualni jak szwajcarski zegarek, a inni z kolei w ciągu swojego życia przebywają odległość równą trzykrotnej drodze z Ziemi na Księżyc i z powrotem. Jak docierają do celu? Jak ustalają swoje położenie? Jak udaje im się wrócić dokładnie w miejsce swoich narodzin? I przede wszystkim dlaczego wędrują?

Francesca Buoninconti jest przyrodniczką i dziennikarką naukową. Pracowała dla muzeum Citta della Scienza w Neapolu, a także w rozgłośniach radiowych (Radio Kiss, Radio3 Rai). Obecnie pisze przede wszystkim teksty naukowe i popularnonaukowe związane z tematyką przyrody i klimatu, publikowane na portalach internetowych i w pismach, takich jak Il Tascabile, Repubblica.it, Micron i Vanity Fair. Bez granic, będąca jej debiutem książkowym, otrzymała Nagrodę Bibliotek Rzymskich (Premio Biblioteche di Roma) w 2019 roku i dotarła na podium najbardziej prestiżowej włoskiej nagrody za książki popularnonaukowe, Premio Galileo 2020. Polski przekład jej drugiej książki pt. ,,Rozmowy zwierząt ukazał się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Libra PL.