Straszydła na co dzień

EAN:

9788366778290

Autor:

Wydawnictwo:

Data premiery:

2021-10-04

Rok wydania:

2021

Oprawa:

broszurowa

Strony:

152

Cena sugerowana brutto:

39.00zł

Stawka vat:

5%

Promocja
Straszydła na co dzień Karela Michala to jedna z najbardziej kultowych czeskich książek XX wieku. O tragicznych losach pisarza i jego żony poetki Violi Fischerovej pisał Mariusz Szczygieł w Nie ma (rozdział Czytanie ścian).
Straszydła wznawiane w Czechosłowacji wielokrotnie są zbiorem opowiadań, w których do racjonalnego świata wkracza irracjonalne jak w Mistrzu i Małgorzacie. Niedźwiedź, który umie księgować, kurczak, który brukuje ulice To tylko dwóch z wielu bohaterów tych opowieści zaliczanych do klasyki czeskiej literatury. Gdy książka ukazała się w 1961 roku, pisano, że to opowiadania Haka, tyle że inteligentniejsze. Zresztą pierwszą nagrodą, jaką pisarz otrzymał, była Nagroda im. Jaroslava Haka.
Viola Fischerov uważała, że ta humorystyczna książka na głębszym poziomie jest opowieścią o rozczarowaniu ludźmi. Nie jest to humor beztroskiego kpiarza napisała w posłowiu.
Na podstawie jednego z opowiadań Jak Pryszczaka spotkało szczęście autor stworzył wraz z reżyserem Zdeńkiem Podskalskim scenariusz filmu Biała dama (Bl pan, 1965), który do dzisiaj jest chętnie oglądany w Czechach.
Książka ukazuje się w Polsce po raz drugi, w tłumaczeniu Doroty Dobrew.