Brudne lata trzydzieste. Opowieści o wielkich...

EAN:

9788381912907

Autor:

Wydawnictwo:

Data premiery:

2021-08-18

Rok wydania:

2021

Oprawa:

twarda

Format:

215x133 mm

Strony:

400

Cena sugerowana brutto:

49.90zł

Stawka vat:

5%

Pierwsi przybysze na Wielkie Równiny zobaczyli morze traw ciągnące się po horyzont. Żadnych drzew, wzniesień terenu, przecinającej prerię rzeki. Hodowcy bydła zastali tu wymarzone pastwiska dla swoich stad. Rdzenni mieszkańcy musieli ustąpić miejsca kowbojom. Potem przybyli farmerzy i zaczęła się wielka orka. Miliony akrów ogołocono z traw, by wysiać pszenicę. Na początku XX wieku wydawało się, że ziemia rodzi złoto. Jednak hossa nie trwała wiecznie. Najpierw przyszedł Wielki Kryzys, a z nim bankructwa banków i gwałtowny spadek cen pszenicy. Później rozpętało się piekło. Przez kolejne lata zamiast deszczu na domy i pola osadników spadały tony błota i piasku, który wciskał się w każdą szczelinę, niszczył uprawy, dostawał się do płuc. Wiatr wzbijał tumany pyłu z ziemi pozbawionej ochrony traw.
Szalejące w latach trzydziestych XX wieku burze piaskowe uznano za jeden z najpoważniejszych kataklizmów pogodowych, była to też najstraszliwsza w skutkach katastrofa naturalna w dziejach Ameryki, spowodowana bezmyślną działalnością człowieka.
Timothy Egan śledzi losy kilkunastu osób, ich rodzin i sąsiadów, ich zmagania, sukcesy, a potem desperacką walkę o przetrwanie. To opowieść o niezwykłej sile charakteru i wytrwałości w obliczu katastrofy ale też ostrzeżenie, że zwracając się przeciwko naturze, w końcu zawsze się przegrywa.


Inni klienci kupowali także
Interwencje 2020

Michel Houellebecq

27 śmierci Toby'ego Obeda

Joanna Gierak-Onoszko

Lajla znaczy noc

Aleksandra Lipczak

Krwawy Peter

Jarosław Molenda

Kaszebe

Słomczyński Tomasz

Inne pozycje od Czarne
Pożytki z katorgi

Wojciech Lada

Travesti

Mircea Cartarescu

Cieśniny

Wojciech Nowicki

Na skraju świata

Katarzyna Archimowicz

Armenia. Karawany śmierci

Andrzej Brzeziecki...

Drzewa w moim lesie

Bernd Heinrich...

Kroków siedem do końca

Piotr Lipiński