Strefa marek
Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę

EAN:

9788323348771

Data premiery:

2020-10-15

Rok wydania:

2020

Oprawa:

broszurowa

Format:

230x150 mm

Strony:

304

Cena sugerowana brutto:

46.00zł

Stawka vat:

5%

Promocja
Przyrodnicza książka roku 2019 według Sunday Times
Nocne żuki wpatrzone w Drogę Mleczną toczą kulkę nawozu po linii prostej. Żółwie morskie, langusty i ćmy odnajdują drogę, kierując się polem magnetycznym Ziemi. Wieloryby zachowują niezmienny kurs, pokonując tysiące mil, a ptaki po przemierzeniu całego oceanu trafiają do swojego gniazda na maleńkiej wysepce.
David Barrie zaprasza nas do zgłębienia tajników nawigacji zwierząt i wyjaśnia, w jaki sposób stworzenia duże i małe a wśród nich i człowiek orientują się w przestrzeni.
Autor rozmawia z naukowcami z różnych stron świata i odwołuje się do przełomowych odkryć noblistów w dziedzinie neuronauki, ukazując zadziwiające zdolności najrozmaitszych zwierząt.
Supernawigatorzy przedstawiają cuda zwierzęcej nawigacji, byśmy mogli choć trochę zrozumieć złożoność i piękno otaczającej nas przyrody.
Czy wiesz, że:
Mrówki kierują się nie tylko słońcem, wiatrem i znakami orientacyjnymi. Wewnętrzny zegar i mechanizm liczenia kroków wskazują im, jaką pokonały odległość.
Motyle przelatują tysiące kilometrów, posługując się finezyjnym kompasem słonecznym.
Większość z nas całkowicie zarzuciła dawny zwyczaj uważnego przyglądania się otoczeniu i ciągłego nawet nieświadomego śledzenia, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.
Pisarstwo Barrie'go jest porywające i przesycone duchem przygody. Fascynująca lektura.
Financial Times
Ta książka to elegia o czasach sprzed GPS-u, który uczynił z nas wszystkich jednocześnie geniuszy i idiotów.
Daily Express
Pasjonująca lektura zarówno dla szczurów lądowych, jak i dla żeglarzy.
Geographical Magazine
David Barrie, brytyjski pisarz o bardzo urozmaiconym życiu zawodowym. Studiował psychologię eksperymentalną i filozofię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Potem pracował między innymi jako marynarz pokładowy na promie, dyplomata, analityk służb wywiadowczych, menedżer kultury i działacz na rzecz reform społecznych. Jest członkiem Royal Institute of Navigation. Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę dostała złotą nagrodę Nautulusa za rok 2019.