EAN:
9788367503013
Autor:
Wydawnictwo:
Rok wydania:
2023
Oprawa:
broszurowa
Format:
236x175 mm
Strony:
498
Cena sugerowana brutto:
69.00zł
Stawka vat:
5%
Czołowy intelektualista XX wieku o barbarzyństwie społeczeństwa konsumpcyjnego. Cykl rozmów z Pier Paolo Pasolinim z lat 1955-1975 przybliżających światopogląd tego wybitnego twórcy: reżysera, pisarza i poety. Wywiady obrazują szeroką sferę zainteresowań Pasoliniego obejmującą zagadnienia kultury, sztuki, polityki, historii, religii. Czytelnik znajdzie wiele do dziś aktualnych wątków, m. in. rozważania o roli artysty i sztuki w społeczeństwie, destrukcyjnej roli kapitalizmu, znaczeniu religii we współczesnym świecie, zanikaniu tradycyjnych wartości i postępującej unifikacji społeczeństw, wolności jednostki i zagrożeniach dla praw człowieka.
***
"Sprawiedliwszy, lepszy jest świat represyjny niż świat tolerancyjny, bo w represji przeżywa się wielkie tragedie, rodzi się świętość i heroizm. W tolerancji definiuje się różnorodność, analizuje i izoluje anomalie, tworzy getta. Wolałbym być niesprawiedliwie potępiony niż tolerowany".
***
"Faszyzm skończył się, ponieważ opierał się na Bogu, rodzinie, ojczyźnie, armii - na wszystkich tych rzeczach, które teraz nie mają żadnego znaczenia. (...) Uważam konsumpcjonizm za gorszy faszyzm niż faszyzm klasyczny, ponieważ faszyzm klerykalny nie przekształcił Włochów, nie wszedł w nich. Był to system totalitarny, ale nie totalny. Mogę podać tylko jeden przykład: faszyzm przez całe dwadzieścia lat sprawowania władzy próbował zniszczyć dialekty. Nie udało się. Natomiast władza konsumpcyjna, która twierdzi, że chce zachować dialekty, niszczy je".