Strefa marek
Pakiet - MotoRetro

EAN:

9788375765274

Wydawnictwo:

Data premiery:

2020-10-14

Rok wydania:

2020

Oprawa:

twarda

Format:

286x218 mm

Strony:

338

Cena sugerowana brutto:

69.80zł

Stawka vat:

5%

Promocja
Zestaw trzech albumów z serii FotoRetro:
Samochody,motocykle
Pierwszy album z serii MOTO RETRO poświęcony jest samochodom i motocyklom obecnym na ulicach i drogach przedwojennej Rzeczpospolitej. Motoryzacja, rozwijająca się szybko po pierwszej wojnie światowej, budziła w Polsce powszechne zainteresowanie i wielkie emocje nie tylko wśród mężczyzn, ale w nie mniejszym stopniu także wśród kobiet. Właściciele pojazdów już od początku lat 20. organizowali się w automobilklubach, urządzali liczne rajdy, wyścigi i pokazy, a także niezwykle chętnie... fotografowali się w swoich automobilach. Wszystkie zdjęcia prezentowane w albumie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Samoloty, szybowce
Drugi album z serii MOTO RETRO poświęcony jest lotnictwu II Rzeczypospolitej. Na ponad 120 fotografiach, pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego, pokazujemy fascynujący świat samolotów, szybowców i balonów, który w przedwojennej Polsce budził powszechne zainteresowanie i dumę z osiągnięć. Już wówczas polscy piloci zasłynęli w świecie, wygrywając najważniejsze zawody lotnicze świata, a swoje sukcesy odnosili na znakomitych maszynach polskiej konstrukcji i produkcji. Najwybitniejsi lotnicy Żwirko, Skarżyński, Bajan byli wówczas w kraju równie popularni, jak dziś najlepsi nasi sportowcy.
Statki, okręty, żaglowce
Trzeci album prezentuje flotę II Rzeczypospolitej. Polska, uzyskawszy po pierwszej wojnie światowej 140-kilometrowy odcinek wybrzeża Bałtyku, od razu postawiła na rozwój gospodarki morskiej. Szybko podjęto decyzję o budowie pełnomorskiego portu w Gdyni, kupowano statki handlowe, a wkrótce, w latach 30., także pasażerskie transatlantyki, w tym nowoczesne m/s Piłsudski i m/s Batory, które przeznaczono do obsługi reprezentacyjnej linii GdyniaNowy York. Na żaglowcach Lwów i Dar Pomorza szkoliły się kadry wykwalifikowanych marynarzy i nawigatorów. To właśnie w międzywojennej Polsce ustanowiono Święto Morza i niezwykle uroczyście obchodzono je w całym kraju od Gdyni aż po Kraków. Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a wstęp napisał Grzegorz Rogowski, autor książki Pod polską banderą przez Atlantyk.