Niepokój przychodzi o zmierzchu

EAN:

9788308073773

Wydawnictwo:

Data premiery:

2021-05-05

Rok wydania:

2021

Oprawa:

twarda

Format:

207x145 mm

Strony:

272

Cena sugerowana brutto:

44.90zł

Stawka vat:

5%

Brud rzeczywistości, chłód rozpaczy, dzieciństwo pełne wstydu.
Odważna i bezkompromisowa powieść, jakich mało w literaturze światowej.
Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020.
Mała wioska na holenderskiej prowincji. Tuż przed świętami rodzina skromnych i pobożnych rolników doświadcza wielkiej tragedii - w wypadku ginie najstarszy syn Matthies. Niedługo potem kolejne nieszczęścia nawiedzają farmę, której życie zaczyna przypominać koszmarną wizję z obrazów Boscha. To kara za grzechy? Tak sądzą rodzice. Zatracając się w bólu i poczuciu winy, zaniedbują trójkę dorastających dzieci, które niewiele rozumieją i są przerażone atmosferą panującą w domu. Co to znaczy, że Matthies umarł? Czy ojciec odejdzie? Co stanie się z mamą? Jas, Obbe i Hanna na swój sposób radzą sobie z niepokojem. Gromadząc niepotrzebne przedmioty, składając ofiary, zadając ból sobie i innym, łamiąc seksualne tabu, dają się wciągnąć w wir coraz bardziej zatrważających obsesji i fantazji. Na ziemi niczyjej, gdzieś między dzieciństwem a dorosłością, kończy się niewinność.
Czym jest rodzina? Jaki sens ma wiara? W tej powieści o braku miłości i osamotnieniu, ujmującej wrażliwością i surowym, wręcz brutalnym pięknem języka, Marieke Lucas Rijneveld stawia pytania, które podważają nasze najświętsze przekonania.
Pełna obrazów i symboli powieść o bólu bez pocieszenia, na tle cudownej i okrutnej przyrody, będącej jedyną ucieczką, a zarazem obietnicą śmierci.
La Stampa
Powieść, która wiedzie prosto na dno, gdzie nie ma już żadnej nadziei.
la Repubblica
Surowa, absolutnie urzekająca opowieść o młodości, która umiera.
Vogue
Pozostają dreszcze, oszołomienie i niepokój.
AD Magazine
Wyjątkowa książka. Ponura, apokaliptyczna, a jednocześnie przyciągająca...
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Z perwersyjną wręcz przyjemnością Rijneveld wstrząsnęła światową literaturą.
Lire