W I LO kultywuje się pamięć o szkole służą temu m.in. zjazdy absolwentów; służyć ma również monografia [...] najbardziej obszerna spośród tych, które jak dotąd się ukazały. [...]
Opisem dziejów szkoły zajęli się nauczyciele a jakże historii: Benedykt Chałupnik i Agata Dendewicz; piórem wspomagali ich inni członkowie grona profesorskiego, m.in. Urszula Kruk, Bożena Tokar-Matkowska, Joanna Dominiak; nie brakuje także wspomnień absolwentów, którzy wybili się w Polsce (i nie tylko), m.in. Krzysztofa Pieczyńskiego (aktora teatralnego, filmowego i serialowego), Harry'ego Dudy (poety i publicysty) czy Jarosława Wasika (piosenkarza, dyrektora Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu).
70-letnia historia ogólniaka wiąże się nierozerwalnie z dziejami naszego kraju. Ta współzależność jest w monografii bardzo mocno widoczna. Najpierw czasy powojenne, okres komunistycznej propagandy, inne od obecnych święta i uroczystości; później ponad 25 lat Polski pookrągłostołowej, reforma oświaty, szybko zmieniająca się rzeczywistość, niż demograficzny, "epoka projektów" itd. Losy dyrektorów, nauczycieli i uczniów nie toczyły się w historycznej próżni, zawsze liczyło się tło, kontekst historyczny czy polityczny.
Atutem książki są również jeśli nie przede wszystkim zdjęcia oraz dokumenty. Niejeden czytelnik odnajdzie na nich siebie sprzed dziesięciu, dwudziestu, trzydziestu, a nawet więcej lat na tablo, w spisie absolwentów, a może wśród stypendystów, sportowców, aktorów szkolnego teatru, kabaretu?