Zasadniczym celem nauczania religii w klasie trzeciej jest przygotowanie dzieci do pierwszego osobistego spotkania z Jezusem w sakramencie pokuty i pojednania oraz w Eucharystii. Realizacji tego celu służy określona struktura treści, nawiązująca do codziennych doświadczeń katechizowanych.
Uczniowie doskonalą swoje umiejętności dotyczące modlitwy, przykazań, sakramentu pokuty i pojednania, Eucharystii, podejmują zadania apostolskie.
W podręczniku treści kształcenia usystematyzowano w ośmiu rozdziałach. Rozdział I: Modlimy się Tematy poszczególnych katechez zawartych w tym rozdziale dotyczą szeroko pojętego zagadnienia modlitwy Rozdział II: Wypełniamy przykazania W tej części przedstawiono treść i znaczenie poszczególnych przykazań Dekalogu oraz Przykazania miłości. Przybliżono istotę i sposoby wypełniania przykazań kościelnych. Rozdział III: Spotkanie z kochającym Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania Ta część podręcznika zawiera tematy poświęcone przygotowaniu katechizowanych do spotkania z Jezusem przebaczającym ludzkie grzechy oraz znaczeniu tego sakramentu w życiu człowieka. Rozdział IV: Witamy i przepraszamy Pana Jezusa Opisane w tym rozdziale treści wprowadzają uczniów w istotę liturgii Mszy Świętej, jako ofiary Chrystusa składanej Bogu za całą ludzkość. Rozdział V: Słuchamy Pana Jezusa W rozdziale tym scharakteryzowano drugą część Mszy Świętej: liturgię słowa. Rozdział VI: Uczestniczymy w przeistoczeniu i ofiarowaniu Zawarte w rozdziale treści dotyczą wprowadzenia w Eucharystię, jako sakramentalne uobecnienie ofiary Chrystusa Rozdział VII: Zjednoczeni z Panem Jezusem Ta część podręcznika służy zapoznaniu katechizowanych z bogactwem i wymową obrzędów Komunii Świętej. Rozdział VIII: Przyjmujemy błogosławieństwo W tym rozdziale przedstawiono znaczenie błogosławieństwa Bożego w życiu człowieka