Strefa marek
Szlak Andersa T.33 Korpus kultury i edukacji

EAN:

9788381178495

Wydawnictwo:

Data premiery:

2018-10-04

Rok wydania:

2018

Oprawa:

broszurowa

Format:

24x17,2 cm

Strony:

96

Cena sugerowana brutto:

24.99zł

Stawka vat:

5%

Nauka, kultura i praca żołnierzy polskich po wojnie
Przeszło połowa żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych pozostała na Zachodzie po zakończeniu wojny. W 2 Korpusie ten procent był jeszcze wyższy, a spośród tych, których gen. Władysław Anders wywiódł ze Związku Sowieckiego, jedynie 310 jak dokładnie obliczył dowódca wróciło wtedy do kraju. Pozostali nie chcieli dostać się znów pod władzę komunistów, i to w wydaniu stalinowskim. Woleli pozostać na emigracji, z początku na łaskawym chlebie Zjednoczonego Królestwa, choć niekiedy stawał on im w gardle. Czekała ich znowu twarda walka tym razem o swoją przyszłość.
Kolekcja pod patronatem Prof. Normana Daviesa
Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: sto dwadzieścia tysięcy ludzi przeszło
dwanaście tysięcy kilometrów. Rozsypani po nieludzkiej ziemi Polacy stawili się na wezwanie generała Andersa, licząc na ocalenie. Granice Związku Sowieckiego przekraczali z nadzieją na powrót do domów. Gdy zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, wiedzieli już, że nadzieje te pozostaną niespełnione. To oni stali się namiastką wolnej Polski. Żołnierzom towarzyszyli cywile: dzieci, kobiety, starcy. Wszyscy oni próbowali normalnie żyć: działały szpitale, szkoły, sierocińce. Trudy ich marszu, codzienne rozterki, poświęcenie w boju, drobne radości i wielkie dramaty składają się tę na opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.
W kolekcji Szlak Andersa pokazujemy ogromną różnorodność ludzi dowodzonych przez generała Andersa, cały wachlarz ich uczuć i przeżyć. W każdym z 40 tomów zamieszczono nieznane relacje świadków, niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.